Cestopis Vanuatu :)
06.05.2018

Cestopis Vanuatu :)

Vanuatu – skoro jako v ráji

Nekonečné úsměvy, všemocná pohoda, líbivé vanuatské rytmy, opuštěné pláže, nedotčená příroda, průzračně čistá voda nebo také tajemná místa lidojedů. Kde jinde můžete během jednoho dne zažít výstup k aktivní sopce, potápění k vrakům z druhé světové války a popíjení tradičního nápoje „kava“… skoro jako v ráji, VANUATU PARADISE :).

Vanuatu se představuje

Vanuatská republika nebo také země širokých úsměvů je melanéský ostrovní stát ležící v Oceánii. Vanuatské souostroví tvoří cca 83 ostrovů, z nichž některé jsou doposud neobydlené. Nejvyšším vrcholem země se svými 1.879 m n.m je Tabwemasana. Úředními jazyky jsou bislama, angličtina a francouzština. Mezi největší ostrovy patři Espiritu Santo, Malakula, Tanna a Efate, kde můžeme najít hlavní město Port Villa (přibližně 40 000 obyvatel). Každý z těchto ostrovů skrývá jedinečné přírodní i kulturní bohatství.

V historických publikacích můžeme Vanuatu najít pod názvem Nové Hebridy, souostroví tak pojmenoval v roce 1774 světoznámý mořeplavec James Cook. Později ostrovy kolonizovaly britští a francouzští obchodníci. Na konci osmdesátých let dvacátého století získalo souostroví nezávislost a název Vanuatu. Ostrovy jsou proslulé svou pověstí kanibalů, kde ještě dnes můžeme velmi výjimečně potkat lidi, kteří jedli lidi.

Co vše se o Vanuatu v tomto průvodci dozvíte?

 • Kdy je vhodné se na Vanuatu vydat
 • Jak se na Vanuatu dostat
 • Víza a podmínky vstupu
 • Peníze
 • Ubytování
 • Jídlo
 • Doprava
 • Bezpečnost
 • Co vás na Vanuatu může zaskočit (překvapit)
 • Co musíte zažít

Kdy se na Vanuatu vydat

Nejvhodnější doba na dovolenou bez dešťů s teplotou okolo 26° C jsou měsíce květen až říjen. Měsíce od listopadu do dubna jsou teplejší (29° C), zato deštivější s možným výskytem cyklónů. Ve skutečnosti neexistuje špatná doba pro návštěvu Vanuatu, teplota moře na koupání je ideální po celý rok, pohybuje se okolo 22 °C až 28 °C.

TIP: Naše vánoční návštěva byla bez turistů, pravda s občasnou dešťovou přeháňkou.  

Jak se na Vanuatu dostat

Nejrychlejší cesta z Nového Zélandu na Ostrovy Vanuatu je letecky, přímou linkou z Aucklandu do Port Villa (hlavní město Vanuatu). Další přímé lety můžeme využít z Austrálie (Brisbane, Sydney, Melbourne). Mezi letecké společnosti působící na Vanuatu patří Air Vanuatu,  Air Calin,  Air New Zealand,  Virgin Austrálie,  Fidži Airways,  Solomon Airlines a  Air Niugini .

TIP: Můžeme doporučit leteckou společnost Air Vanuatu, kdy zpáteční letenka v období Vánoc 2017 vyšla na 380 NZD/osoba.

Víza a podmínky vstupu

Ohledně vízové povinnosti nemusíte mít žádné starosti navíc. Občané České republiky nepotřebují turistická víza pro krátkodobý pobyt (do 90 dnů). Pozornost věnujte svému cestovnímu pasu, musí být platný minimálně šest měsíců po předpokládaném pobytu. Při vstupu do země je třeba deklarovat veškeré ovoce, zvířecí produkty, rostliny a dále mohou požadovat vaši zpáteční letenku.

Co si sebou můžete dovézt (osoby starší 15 let)?

 • 250 cigaret
 • 2,25 l vína a 1,5 l jiného alkoholu
 • 250 ml toaletní vody a 100 ml parfému
 • další zboží do 50.000 VUV (cca 10 000 Kč)

Aktuální informace ostrovním státu Vanuatu a o vízové povinnosti najdete na stránkách MZV ČR.

Peníze

Oficiální měna je Vanuatský Vatu (VUV). Do českých korun můžeme přepočítat 100 VUV = 19 CZK (kurz platný v dubnu 2018). Peníze lze jedině vybrat, popř. směnit v hlavních turistických oblastech jako jsou Port Villa (Efate) a Luganville (Espirito Santo). Banky jsou otevřeny v pracovních dnech (od pondělí do pátku) v čase 8:30 – 15:30. V hotelových komplexech můžeme peníze také směnit, nicméně počítejme s horším kurzem. Nejdostupnější měna pro směnu na Vanuatský Vatu je dolar (americký, novozélandský nebo australský). Dostupnost bankomatů, stejně jako směnárem je v hlavních turistických oblastech jako jsou Port Villa (Efate) a Luganville (Espirito Santo).

Vanuatská vláda doporučuje mít hotovostní finanční rezervu 500 – 2000 VUV v turistických oblastech. Mimo turistické oblasti je důležité celou cestu dopředu naplánovat a dle toho vybrat adekvátní množství hotovosti. Pro návštěvu odlehlejších (chudších) oblastí mějme u sebe zásobu menších bankovek, popř. mincí.

Smlouvat, smlouvat, smlouvat a ještě jednou smlouvat. Ceny pro turisty bývají často mnohokrát vyšší než pro místní domorodé obyvatele. Méně navštěvovaná místa jsou zpravidla cenově přijatelnější. Ananas na trhu v Port Villa koupíte za 200 VUV, zatímco ten samý ananas na ostrově Malakula za 100 VUV.

Týdenní rozpočet vaší dovolené na Vanuatu může být velmi podobný vašemu týdennímu rozpočtu na dovolené v České republice.

Ubytování

Cena ubytování je velmi individuální.

 • Můžete bydlet v luxusním hotelu s vlastní pláží za 22.000 VUV (2 osoby/noc).
 • Naopak nejlevnější hostely se pohybují okolo 4000 VUV (2 osoby/noc).
 • Zlatá střední cesta reprezentuje cenu okolo 13 000 VUV (2 osoby/noc), doporučujeme hotel The Espiritu, přímo v centru Luganville.

TIP: I na Vanuatu funguje couchsurfing, najděte si svou rodinu, využijte ubytování zadarmo a k tomu poznejte Vanutau z jiné strany.

Jídlo

Místní atmosféru, gurmánský zážitek a nízké ceny potravin nalezneme na lokálních trzích, které jsou otevřeny 24 hodin denně. Nejlepší doba pro nákup je brzy ráno, kdy přijíždění všechny nové a čerstvé produkty.

 • Cena hlavních jídel na trzích se pohybuje okolo 500 VUV/osoba. Rozhodně si nenechte ujít skvělý hovězí steak nebo národní pokrm Laplap, přesněji maso, zelí a koření balené v banánových listech a pečené na rozehřátých kamenech.
 • Za průměrnou večeři nebo oběd v restauraci zaplatíte okolo 1500 VUV /osoba, spropitné není požadováno.

Ceny potravin „v supermarketu“ v Port Villa i Lungaville je srovnatelná s cenami potravin v České republice. Provozní doba obchodů je obvykle od 7:30 – 18:00 (po-so), neděle bývá zavřeno, pokud se nejedná o čínskou non-stopku. Tuňák, fazole, vajíčka, konzervy i trvanlivé potraviny aneb nečekejte supermarkety evropských rozměrů a sortimentu.

Průměrné ceny potravin, alkoholu a vody:

 • voda 1,5l 100 VUV
 • pivo  250 VUV, nejlevnější ceny alkoholu najdete v duty free přímo na letišti
 • chleba  305 VUV/bochník chleba
 • vajíčka  450 VUV/12 vajíček

TIP: Vyzkoušejte tradiční nápoj „kava“ s místními štamgasty v Royal kava baru v samotném centru Lungaville. Ptejte se místních, kde se nachází. Nezalekněte se při mírným brněním jazyka a rtů.

Doprava

Z letiště do centra

Z mezinárodního letiště Port Villa do centra se můžete dostat taxíky (označené červeným „T“), cena je stanovená 1400 VUV do města, popř. pomocí hotelového transportu. Levnější varianta je pomocí soukromých minibusů, které můžeme chytit kousek za branami letiště. Cenu si dopředu dohodněte s řidičem, pohybuje se okolo 200 VUV. Nejlevnější varianta je pešky. Procházku dlouho 5 km zvládnete cca za hodinu.   

Po ostrovech

Nejlevnější i nejběžnější soukromá minibusová doprava s poznávacím znamením červeného štítku „B“. Minibusy nemají pevně stanovenou trasu, stačí mávnout rukou, domluvit se s řidičem na trase a dojet na místo. Autobusové tarify v turistických oblastech jsou 150 až 200 VUV/trasa, mimo turistické oblasti okolo 100 VUV/trasa.  

Taxíky označené červenou značkou „T“ s cenou okolo 100 VUV na jeden kilometr nabízejí levnější variantu dopravy, pokud cestujete ve větším počtu lidí. Náklady mohou být zvýšeny stavem silnice, proto si dopředu domlouvejte cenu s řidičem.

Další alternativou jsou půjčovny automobilu (World Car Rentals, Hertz, Europcar nebo Go 2 Rent), které se nachází na mezinárodním letišti i v centru města Port Villa a Luganville. Půjčené auto může řídit každý, kdo vlastní řidičské oprávnění déle než jeden rok a má více než 21 let. Pro svou malou rozlohu ostrovů a často nevhodným stavem silnic je potřeba zvážit, jestli půjčení auta je výhodná investice. Pro příklad cena benzínu je 160 VUV/ litr, benzínové pumpy jsou málo dostupné, najdeme je pouze v hlavních turistických městech. K zapůjčení automobilu není potřeba mezinárodní řidičák ani kreditní karta, nicméně každá společnost má individuální podmínky, proto doporučujeme informovat se předem.

Mezi ostrovy

Pro dopravu mezi ostrovy můžeme využít vnitrostátních letů společnost Air Vanuatu nebo trajekt společnosti Vanuatu Cargo (+678 7326999) se sídlem v Port Villa a pravidelnými linkami na ostrovy Malakula, Ambrym, Espirito Santo a Tanna. Další lodní společnost provozující přepravu mezi Port Villa a Espiritu Santo je Big Sista (+678 776 0660). Trajektová doprava je ve znamení delšího čekání, menšího komfortu, ale mnohem nižší ceny. 

TIP: STOPOVÁNÍ. Zvedněte palec, nasedněte na korbu automobilu mezi místní rodinku a užijte si vítr ve vlasech. Nikde na světe si snad nestopnete auto snadněji než na Vanuatu.

Bezpečnost

Na celém souostroví Vanutu panuje přátelská atmosféra. Bývalí „kanibalové“ vám s úsměvem na rtech podají pomocnou ruku, poradí cestu nebo nabídnou kousek ananasu. Jedovatých pavouků, hadů a jiných nebezpečných zvířat se také nemusíte bát. Můžete si proto se bez obav ustlat si na pláži a zažít nezapomenutelnou noc v hotelu s milionem hvězd.

Návštěvníci Vanuatu nepotřebují žádné povinné očkování. Pokud vaše cesty povedou mimo ostrov Efate, vanuatská vláda doporučuje očkování proti malárii, žloutence typu A, B a tuberkulóze.  

I když je Vanuatu bezpečná země, spousta zájezdů i aktivit patří do kategorie dobrodružná, proto před odjezdem myslete na výběr vhodného cestovního pojištění. V případě úrazu nebo jiného zdravotního problému najdete nemocnici v Port Villa a Luganville. Tísňové linky v případě nouze jsou 112 ambulance, 111 policie.

V závěru lze doplnit obecná pravidla bezpečnosti. Lepší je cestovat ve skupině než sám. V případě odcizení dokladů mít fotokopii. Znát zvyky vašich hostitelů a respektovat je.

Pokud nevíte, kam se vydat, můžete navštívit Turistické centrum v Port Villa, které se nachází u domu Pilioko a je otevřeno pondělí až pátek 7:30 – 16:30 a také v sobotu do 12:00. Další Turistické centrum najdete  Luganville na ostrově Espiritu Santo hned vedle hotelu Apex. Otevřeno pondělí až pátek 7:30 – 16:30.

TIP: Městská voda v Port Villa a Luganville je zdravotně nezávadná, vhodná k pití. Pokud se vydáte na méně obydlená místa, doporučujeme vzít láhev balené vody sebou.

Co vás na Vanuatu může překvapit

 • Zásuvky jsou tří kolíkové (ploché), stejně jako v Austrálii a Novém Zélandu (pokud cestujete rovnou z Čech, budete potřebovat redukci).
 • Jezdí se na pravé straně silnice je stejně jako v České republice i rychlostní limity jsou podobné (50 km/h ve městě, 80 km/h mimo město).
 • Dejte si pozor na přednost zleva a dostatek paliva v nádrži.
 • Čerpací stanice se nachází pouze v městských oblastech.
 • Kvalita silnic i podmínky na cestách mimo města můžou být velmi drsné, buďte opatrní, sledujte lidi i zvířata.
 • Trajekt mezi ostrovy a jeho dochvilnost se nerovná švýcarským hodinkám, pohybuje se v rozmezí 2-3 hodin, ale raději buďte na místě včas.
 • „Siesta“ neboli polední pauza trvá každý pracovní den od 11:30-13:30. S výjimkou bank, pošt a čínských obchodů je vše v tento čas zavřené.

I země jako je Vanuatu může poskytnou kvalitní i plnohodnotné mobilní připojení. Vanuatu má dvě hlavní telekomunikační společnosti: Telecom Vanuatu Limited (TVL) a společnosti Digicel. Obě společnosti nabízejí tarify určené pro turisty. TVL má balíček „Smile SIM card“ (3 000 VUV včetně kreditu 2 500 VUV) a Digicel má balíček „Digicel Tourist SIM“ (1000 VUV včetně kreditu 1000 VUV).  Zakoupení, dobití kreditu je možné prakticky kdekoliv.