Den třetí v Šanghaji, nejen na skok v roce 1930
23.08.2017

Den třetí v Šanghaji, nejen na skok v roce 1930

„Chceš-li plno energie míti, musíš postel brzo navštívíti.
Když to nejde, dej si voraz, ovečky začni počítat teraz.
Nad Šanghaji už slunce vychází a rosa pomalu odchází.
Tak rychle vstávej hned a Šanghaj poznej (kdy nikdy, když ne) teď.
Dobrý den vždy máš, když s básní začínáš.“

V noci nemůžu spát a ráno se mi nechce vstávat aneb třetí den v Šanghaji nám začíná „velmi slibně“, energii dobíjím a náladu si vracím, když se snažím poskládat „básničku“ (co myslíte, jde mi to?) Dnešní velitelský čas, raději hlásit nebude (ranní ptáčata, by mohla být pohoršena).

Co nás dnes vše čeká? Shanghai Jade Buddha Temple (zastávka Jiangning Road, metro line 13, exit 3) – People´s square (zastávka People´s square, metro mile 1,2,8 – exit 1,2) – Xintiandi (zastávka Xintiandi metro line 10) – Longhua Temple (zastávka Longhua, metro line 11,12) – Cirkusové vystoupení (zastávka Sanghai circus world, metro line 1, exit 1).

Ranní cesta k metru … To vám řeknu taková pohoda, když už víte, kam jdete. V duchu si tak říkám „nebude to dneska trošku nuda“, přeci jen cestu z/do hotelu znám, plán jasný mám i metro zvládám. No nechejme se překvapit…

Nikdy nevíš, co tě potká zítra…. První dnešní zastávka neboli Shanghai Jade Buddha Temple … Hned po východu z metra na mě čeká (ne)milé překvapení – ale tak trošku kape, prší, leje (no nic, to nejhorší přečkám pod střechou). …. O dvacet minut později můžu vyjít přímo do chrámu a jako bonus dostávám pročištěný vzduch a opakovanou koupel nohou pomocí dešťové vody s příměsí „čistého“ šanghajského velkoměsta, tak neber to, když je to zadarmo :D. ….

No, nic asi jdu špatně (nečekaně), někoho se zeptám … Opět však na scénu přichází ohraná písnička, nikdo neví. Po třiceti minutách zoufalého ptaní, hledání a chytání taxíka, přichází moje spása, mladý čínský pár (sice jsem je vyrušit při velmi důvěrném povídání, ale ZNÁM CESTU, tak co už…). Jupíííí, jsem tady v chrámu nebo možná spíše klášteře zvaném Jade Temple. Komplex s krásnou vnitřní halou, vyzdobenou do detailu, (tj. přes stovky malých zlatých Buddhů tvořící strop, přes dokonalé dřevěné stěny pokrajích, přes vůni vonných tyčinek až po skvělou hudba, doplňující celou atmosféru). Stála jsem tam s ověřenou pusou a popravdě, stála bych tam ještě teď… Nicméně je čas „jít zase o dům dál“.

Na moment v roce 1930, co více si přát 🙂 … Čeká nás pravý opak Jade Templu a to rušné People´s square (dle mého největší stanice metra v celé Šanghaji). Není se také čemu divit … Exit číslo dva je totiž jako vystřižený z roku 1930 a to mě neuvěřitelně baví. Zavřete oči a představte si rok 1930 (obchody, oblečení, hudbu, jídlo …) tak přesně tohle jsem zažila na People´s square. Navíc se jedná o strategické místo v centru města, obklopené „nákupáky“ a významnými budovami jako národní muzeum, divadlo, apod. Původně jsem také měla v plánu navštívit vyhlášené vnitřní prostory muzea, ale řada dlouhá skoro až do Pekingu mě přesvědčila, abych svůj plán přehodnotila a raději prošla kolem muzea, přes park až k divadlu a potom se vydala dále na Xintiandi.

Xintiandi, zde jsem se vydala k budově bývalého a vlastně prvního vládního domu. Dále jsem měla možnost nahlédnout do zapadlých uliček a vidět, jak žijí místní (starší obyvatelé) aneb když máš kuchyň, záchod, ložnici i obyvák na pár metrech čtvrceních, ale si spokojený jako blecha. Jo a tehdy, když jsem trošku bloudila (už opět) jsem narazila na výlohou s krásnýma šatama. V hlavě mi blikla myšlenka: „Proč já kráva nejela přes Šanghaj až při zpáteční cestě, aby si mohla něco sebou přivést domů?“ … Jasně máte pravdu, abych nezatěžovala svou peněženku. Vše už zase dává smysl :D.

Předposlední zastávka mě zavedla až k samotnému Longhua Temple, dle mého největšího chrámu (co se týče rozlohy v Šanghaji vůbec). Mě osobně se v tomto chrámu doplněném o 40 metrů vysokou knihovnu se starým rukopisem a názvem Pagoda, líbilo nejvíce. Proto s klidem na duši můžu prohlásit, že tady trefně sedí … To nejlepší na konec.

Poslední zastávka měla být a také byla Shanghai circus world (hala něco jako ČEZ aréna, možná větší), kde se každý den od 19:30 hod. konají nezapomenutelné cirkusové vystoupení. Měla jsem štěstí v sobotu se vystoupení hraje také v 14:00 a 16:30, co víc si přát…. Uvidím to nejlepší z cirkusového světa. Lístek si můžete koupit od 150 CNY – 750 CNY dle vzdálenosti a poloze sektoru/ sedadla. Já zvolila zlatou střední cestu a to 350 CNY, nicméně (co se nestalo) můj čas vystoupení, tedy 16:30 hod. se pro malou kapacitu nekonal. Dlouho jsem zvažovala, zda počkat další tři hodiny na další vystoupení … Nakonec jsem se však vrátila na people´s square, dala si skvělou večeři a řekla si, že, co se má stát se stane 😊.

„Někdo říká, už toho bylo dosti, já však budu skládat, dle libosti.
Z hotelu jsem ráno s básni vyšla, navečer unavená opět přišla.
Šanghaj mám jako na dlani, žádnou hrůzu mi to nenahání.
A zítra už přijde ten čas, další kousek světa objevit zas.“